هر آنچه در زمان خرید دستگاه آبمیوه گیری باید بدانید

هر آنچه در زمان خرید دستگاه آبمیوه گیری باید بدانید

هیچ چیزی مانند نوشیدن یک آبمیوه‌ طبیعی لذت تازه شدن روح و جسم را به انسان نمی‌دهد. آبمیوه‌ طبیعی علاوه‌بر سرشار بودن از ویتامین‌ها و موادمعدنی، حس سرزندگی و نشاط را هم به ما می‌دهد. به‌ویژه اگر خنک نوشیده شود. قدیم‌ترها بیشتر دستگاه‌های آبمیوه گیر دستی بودند و البته زندگی‌ها هم این‌قدر شتاب نداشت؛ اما این روزها که زندگی ما خوب یا بد هر ثانیه‌اش از این‌جا به آن‌جا رفتن است، استفاده از دستگاه‌های آبمیوه‌گیری دستی را برنمی‌تابد و جایگزین آن‌ها، دستگاه‌های برقی شده‌اند که البته در کنار آبمیوه گیری گاهی هزار و یک هنر دیگر هم دارند.

به هرحال گرفتن آبمیوه طبیعی بسیار بهتر از خریدن آبمیوه‌های غیرطبیعی به همراه با مواد نگهدارنده است که در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود. هرچند برخی از آن‌ها پالپ میوه را هم که سرشار از مواد مغذی است در خود داشته باشند. اما برای اینکه آبمیوه گیری به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل شود، باید دستگاه آبمیوه‌گیری خوب و مناسب بخریم تا با خیال راحت در وقت‌هایی سراغ این ماشین دوست‌داشتنی برویم و عصاره‌ جان میوه‌ها را در لیوان‌هایمان بریزیم.

انواع آبمیوه گیری

آبمیوه‌گیرهای برقی به دو نوع کلی یک کاره و چندکاره تقسیم می‌شوند. نوع یک کاره، تنها آب میوه را به شکل معمول می‌گیرد و نوع چندکاره، علاوه‌بر آبمیوه گیری شامل مخلوط کن و آسیاب و غیره هم می‌شوند. حال این بسته به شماست که با توجه به نیاز، علایق و مصارفتان دستگاه آبمیوه‌گیر مناسب حال خود و خانواده‌تان را خریداری نمایید.

برای خرید آبمیوه‌گیر مناسب معیارها و ویژگی‌هایی هستند که باید مورد توجه قرار دهید. از جمله مهمترین آن‌ها قدرت دستگاه، سرعت آن، جنس تیغه آبمیوه‌گیر، میزان لرزش و صدای دستگاه در زمان کار کردن، قطر دهانه‌ آبمیوه‌گیر، گنجایش دستگاه، جنس بدنه، میزان مصرف انرژی و وضعیت مخزن تفاله‌ آبمیوه‌گیری هستند که در زیر هرکدام را توضیح داده‌ایم تا با دقت و آگاهی بیشتری خرید موفق و لذتبخشی را تجربه کنید.

قدرت دستگاه آبمیوه‌گیری

 

قدرت موتور دستگاه آبمیوه گیر هم میزان مصرف برق دستگاه را مشخص می‌کند و هم روی عملکرد و کیفیت کار و هم قیمت دستگاه آبمیوه گیری موثر است. به طور معمول قدرت این دستگاه‌ها بین ۶۰۰ تا ۱۵۰۰ وات است. هرچقدر توان آبمیوه‌گیر بالاتر و در واقع قدرت آن بیشتر باشد، کیفیت کار آن بالاتر است. اما در کنار آن هم پول برق بیشتری برای شما خواهد آمد و هم قیمت دستگاه بالاتر خواهد رفت.

سرعت آبمیوه گیری

سرعت آبمیوه گیر روی کارتن آن درج شده است. سرعت دستگاه آبمیوه‌گیری در واقع به سرعت چرخش موتور دستگاه می‌گویند. در برخی مدل‌ها سرعت چرخش موتور آبمیوه گیری حتی تا ۴۰ دور در دقیقه هم هست (بسیار پایین) و در برخی این عدد به ۱۰ هزار دور در دقیقه هم می‌رسد که بسیار سرعت بالایی است.

نکته؛ هرچه سرعت چرخش موتور کمتر باشد، آب میوه آهسته‌تر گرفته می‌شود اما کیفیت و غلظت بهتری خواهد داشت. اما اگر دستگاه سرعت خیلی بالا باشد، گرمای دستگاه بسیار بالا رفته و این گرما به آب‌میوه منتقل شده و کیفیت آن را پایین می‌آورد و از طرفی به خاطر سرعت زیاد غلظت آب میوه هم کاهش می‌یابد.

جنس تیغه آبمیوه گیری

جنس تیغه‌ آبمیوه گیر در عمر دستگاه شما نقشی حیاتی ایفا می‌کند. تیغه‌ آبمیوه گیری را از جنس‌های مختلف مثل استیل یا فولاد ضدزنگ، تیتانیوم و پلاستیک فشرده می‌سازند. اگر جنس تیغه از پلاستیک فشرده باشد به‌مرور از بین خواهد رفت. برای همین بهتر است دستگاهی تهیه کنید که تیغه‌ آن از جنس استیل یا تیتانیوم باشد.

میزان لرزش دستگاه

برخی دستگاه‌های آبمیوه گیری هستند که با وجود کارایی بالا، سر و صدا و گاه لرزش زیادی دارند. پس اگر در زمان گرفتن آب میوه آرامش برایتان مهم است، به این نکته توجه داشته باشید. به هرحال نوشیدن یک لیوان آب میوه دل خوش می‌خواهد، نه اعصاب خط‌خطی از سر و صدای دستگاه. پس اگر به سروصدا حساس هستید، از فروشنده بپرسید آیا آبمیوه گیری که قصد خریدش را دارید، بی‌سروصدا هست یا خیر. ضمناً می‌توانید در لابه‌لای صفحات وب هم ببینید فلان مدل صدای زیادی دارد یا خیر!

قطر دهانه‌ آبمیوه‌گیری

زمانی که آب میوه می‌گیرید، باید میوه را در دهانه‌ ورودی میوه دستگاه آبمیوه‌گیری پر کنید. حالا تصور کنید دهانه‌ آبمیوه‌گیری شما کوچک باشد. در این صورت چه اتفاقی می‌افتد؟ ناچار خواهید شد مدام میوه‌ها را کوچک و کوچکتر کنید و به این ترتیب وقت زیادی صرف این کار خواهد شد. پس بهتر است از دستگاهی استفاده کنید که دهانه‌ بزرگی داشته باشد تا نیاز به خرد کردن بیش از حد میوه‌ها به صورت دستی نباشد.

گنجایش یا ظرفیت آبمیوه گیری

ظرفیت دستگاه هم در انتخاب آن نقش مهمی دارد. اگر تعداد اعضای خانواده‌تان زیاد است یا دوست دارید همیشه آبمیوه طبیعی در خانه داشته باشید، بهتر است از آبمیوه‌گیری‌هایی که ظرفیت بالاتری (مثلاً ۵ لیتری) دارند، استفاده کنید. البته دستگاه بزرگتر جای بیشتری را هم در میان کابینت محدود آشپزخانه‌ شما به خود اختصاص خواهد داد.

جنس بدنه دستگاه آبمیوه گیری

جنس بدنه دستگاه آبمیوه گیری اغلب یا پلاستیک محکم، یا استیل و یا تلفیق این دو است که جاهایی از استیل و جاهایی از پلاستیک استفاده شده است. اما مساله‌ای که وجود دارد این است که وزن دستگاه آبمیوه‌گیر استیل طبیعتاً از دستگاه پلاستیکی سنگین‌تر است و حمل آن نیز سخت‌تر خواهد بود، در حالی‌که استحکام و دوام هردو تقریباً به یک شکل است.

میزان مصرف انرژی دستگاه آبمیوه گیری

به این نکته توجه داشته باشید که اگر میزان مصرف انرژی دستگاه آبمیوه گیری شما بالا باشد، نه تنها مصرف برقتان بالاتر خواهد رفت، بلکه عمر دستگاه هم پایین خواهد آمد. پس بهتر است پیش از خرید به برچسب‌های مصرف انرژی که روی همه دستگاه آبمیوه‌گیری چسبانده می‌شود، دقت کنید.

مخزن تفاله آبمیوه گیری

در هنگام خرید دستگاه آبمیوه گیری باید به این نکته هم توجه کنید که در برخی برندها مخزن تفاله از دستگاه جداست و در برخی دیگر مخزن تفاله درون دستگاه آبمیوه گیری قرار دارد. اگر مخزن تفاله درون دستگاه آبمیوه گیری باشد ناچارید بعد از اتمام کار، دستگاه آن را باز کرده و مخزن تفاله را خارج کرده و پاک کنید که این کار مطمئناً زمان بیشتری از وقتی که مخزن تفاله بیرون دستگاه باشد، از شما خواهد گرفت.

به جز موارد گفته شده، برند دستگاه و خوشنامی آن و همچنین گارانتی معتبر هم از دیگر مواردی است که باید در هنگام خرید آبمیوه گیری به آن توجه داشته باشید.

مقایسه دستگاه آبمیوه گیر سانتریفیوژ و فشاری

زمانی که موارد بالا را لحاظ کردید، می‌رسیم به انتخاب از بین دو نوع دستگاه مرسوم بازار، یعنی آبمیوه گیر سانتریفیوژ و آبمیوه گیر فشاری (پرس) سرد.

  • دستگاه آبمیوه گیری سانتریفیوژ، قیمت کمتری از آبمیوه گیر فشار سرد دارد و با اینکه با سرعت بیشتری آبمیوه را تولید می‌کند و کار با آن آسان است؛ اما به دلیل اصطکاک حاصل از چرخش سریع، آبمیوه گرم شده و برخی مواد مفید آن می‌سوزند و ضمناً تفاله‌ این آبمیوه گیرها هم هنوز مقداری آب دارد.
  • آبمیوه‌گیرهای سانتریفیوژ همان آبمیوه گیرهایی هستند که از قدیم‌تر بوده‌اند و سر و صدای زیادی هم تولید می‌کردند.
  • در مقابل در دستگاه آبمیوه گیر فشار سرد، زمان بیشتری برای تولید آبمیوه نیاز است و دهانه آن‌ها هم اغلب کوچکتر است.

در مقاله‌های بعد درباره انواع مدل‌های آبمیوه‌گیری و برندهای معتبر آن در بازار ایران، بیشتر صحبت خواهیم کرد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط