چطور یک مبل راحتی خوب بخریم؟

چطور یک مبل راحتی خوب بخریم؟

چطور یک مبل راحتی خوب بخریم؟

خرید مبل راحتی از آن دست خریدهایی است که فقیر و غنی نمی‌شناسد. بیشتر مردم با بودجه‌های مختلف سراغ آن می‌روند و بسته به اینکه چقدر وقت و هزینه برای آن بگذارند، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب در پیش رویشان خواهند داشت. به‌همین‌خاطر بهتر است هرکسی که قصد خرید مبل راحتی را دارد، باید یک آشنایی حداقلی نسبت به آن داشته باشد تا با خیال راحت‌تری خرید کند. برای خرید یک مبل راحتی مناسب باید به موارد زیر توجه کنید:

  • به جنس تشک دقت کنید
  • به ظاهر مبل دقت کنید
  • بدنه مبل راحتی را از قلم نیاندازید
  • دسته مبل راحتی را امتحان کنید
  • کلاف مبل راحتی را دوبار بررسی کنید

 

به جنس تشک دقت کنید 

بهتر است قبل از خرید مبل راحتی جدید، به برخی نکات مهم در خرید این نوع مبلمان دقت کنید. اولین مساله‌ای که در خرید مبل راحتی باید به آن توجه کرد، جنس تشک یا کفی مبل است. این بخش، مهم‌ترین بخش مبل راحتی است. قرار است سال‌های سال در کنار شما باشد و با نشستن روی آن، احساس راحتی داشته باشید. به این بخش دقت کنید تا از پارچه مناسبی باشد و مواد به‌کار‌رفته در داخل آن، باعث ایجاد یک نشیمنگاه راحت شود.

دومین بخش، جنس پشتی و دسته مبل راحتی است که معمولا شبیه به جنس پارچه نشیمنگاه است. اما مهم است که نسبت به سفتی یا نرمی آن و راحتی خود هنگام نشستن هم دقت کنید. به‌طور معمول از مبل راحتی برای قرارگرفتن در فضای راحت خانه و مقابل تلویزیون استفاده می‌شود، به‌همین‌خاطر است که توجه به تکیه‌گاه مبل راحتی اهمیت دارد. تکیه‌گاه آن باید از جنس مناسب تهیه شده و هنگام نشستن برای شما راحت باشد.

گزینه دیگر، جنس پارچه مبل راحتی است که هم در نشیمنگاه و هم در دسته به‌کارمی‌رود. البته در میان مبل‌های راحتی، مدل‌های مختلفی وجود دارد که دسته آن‌ها با یکدیگر متفاوت است؛ برای مثال اغلب در مبل ال کلاسیک جدید، جنس دسته از همان پارچه نشیمنگاه است. توجه به کیفیت در ساخت مبل ال ارزان شاید از دیگر مدل‌ها هم اهمیت بیشتری داشته باشد؛ چرا که گاهی به اسم ارزان شدن مبل، کیفیت آن را پایین می‌آورند.

 

به ظاهر مبل دقت کنید

علاوه‌بر اینکه توجه به جنس و متریال به‌کار‌رفته در مبل اهمیت دارد، ظاهر مبل هم مهم است و برخی موارد با دقت در ظاهر آن، مشخص می‌شود. اولین مساله، تناسب اجزای مبل راحتی است. کلیت مبل راحتی باید یک انسجام و تناسب را در خود داشته باشد و با چیدن آن، تقارن و شکل ظاهری چیدمان مناسب باشد. در عین‌ حال، شکل و اندازه هم در مبل‌های راحتی اهمیت بسیاری دارد. اگر انتخاب شما برای مبل راحتی خانه‌تان، مبل ال جدید است، این مساله اهمیت دوچندان می‌شود. شکل و اندازه تک تک اجزای مبل راحتی باید در تناسب باهم باشند. در برخی موارد، در ساخت مبل ارزان ممکن است از تکه‌های اضافی پارچه برای کوسن یا نشیمنگاه استفاده شده باشد و همین مساله تقارن این نوع مبل را به‌کلی از بین ببرد.

بدنه مبل را از قلم نیاندازید

نکته دیگر، انتخاب بدنه مناسب در خرید مبل ال کلاسیک جدید است. ممکن است انتخاب شما در خرید مبل راحتی برای آن بخشی از خانه باشد که اتفاقاً استفاده کمتری دارد و به همین تناسب، برایتان مهم نباشد که این مبل واقعاً راحت باشد یا سراغ مبل‌های راحتی ارزان بروید. حتی در برخی موارد، افراد متمول اقدام به خرید مبل راحتی برای پر کردن بخش خالی خانه می‌کنند. با همه این مسائل، باز هم انتخاب بدنه مناسب برای مبلی که می‌خرید از هر چیزی مهم‌تر است.

ممکن است میزان راحتی آن برای شما یا فرد دیگر متفاوت باشد؛ اما قطعاً باید به آن توجه شود. زیرا مبل راحتی از آن دست مبل‌هایی است که افراد خانواده بیشتر از دیگر اسباب خانه از آن استفاده می‌کنند.

دسته مبل راحتی را امتحان کنید

شکل دسته مبل راحتی هم از جمله مواردی است که باید به آن توجه کنید. همانطور که پیش از این گفته شد، شکل دسته در مبل ال کلاسیک، قدری متفاوت‌تر از دیگر مبل‌های راحتی است. با این‌حال، حتی در مورد مبل ال هم، شکل دسته باید به گونه‌ای باشد که کاملا راحت و درعین‌حال با دوام باشد.

اگر محیطی که برای قرار گرفتن مبل راحتی خود انتخاب می‌کنید، مقابل نور آفتاب است، جنس رنگ هم اهمیت بسیاری دارد. زیرا برخی رنگ‌های به‌کار‌رفته در مبل‌ها در مقابل نور کمرنگ شده و به اصطلاح «بور» می‌شود. قبل از خرید مبل، بهتر است جای مشخصی برای آن درنظر بگیرید و با توجه به نور و میزان تابش آفتاب، جنس رنگ را هم مورد توجه قرار دهید. توجه به این مساله در مورد مبل‌های رنگی اهمیت بیشتری دارد.

کلاف مبل را دوبار بررسی کنید

کلاف مبل راحتی به دلیل استفاده بیشتری که از آن در آینده می‌شود، باید هنگام خرید موردتوجه قرار گیرد. اگر انتخاب شما برای بخش راحتی خانه گزینه مبل ال کلاسیک جدید است، بهتر است دقت بیشتری به بخش کلاف داشته باشید؛ چون این نوع مبل به دلیل طراحی پیچیده‌ای که دارد، باید با ظرافت بیشتری ساخته شود و به‌همین‌خاطر نوع ساخت آن بسیار مهم است. اگر فریم داخلی مبل به خوبی ساخته شده باشد، در طول عمر مبل و راحتی آن هم تاثیر مستقیم می‌گذارد.

جیرجیر کردن بدنه مبل و لق زدن پایه یا بیرون زدگی قسمتی از چوب‌های داخلی کلاف از مواردی است که اگر در زمان انتخاب مبل به این قسمت توجه نکنید، گریبانگیر شما هم خواهد شد.

مواد مختلفی برای کلاف مبل استفاده می‌شود که رایج‌ترین آن ویسکوز و لایکو است. البته الیاف ویسکوز به دلیل نرمی و راحتی بسیار بالایی که دارد، بیشتر برای کوسن استفاده می‌شود چرا که اگر در ساخت نشیمنگاه به کار رود، ممکن است به دلیل نرمی بالایی که دارد، جای فرورفتگی در اثر نشستن‌های مکرر را زودتر نشان دهد و قدری مبل را دفرم کند. لایکو هم بیشتر در بخش دسته و تکیه‌گاه استفاده می‌شود و هرچقدر چگالی آن بیشتر باشد، آن بخش را محکم‌تر خواهد کرد. گاهی از یک لایه آن برای قرار گرفتن روی کلیت بافت‌های دیگر نشیمنگاه هم استفاده می‌شود. فقط هنگام خرید مبل ال کلاسیک جدید باید خوب دقت کنید که این تناسب به میزان کافی رعایت شده باشد و نشیمنگاه مبل را بیش از حد سفت نکرده باشد.

البته کیفیت ساخت در کلیه بخش‌های مربوط به مبل ال کلاسیک جدید اهمیت یکسانی دارد. نشیمنگاه، جنس بدنه، دسته و پارچه به‌کار‌رفته در مبل باید به‌صورت دقیق بررسی شود تا مطمئن شوید که کیفیت ساخت در کلیه بخش‌ها مناسب باشد. به بخش نشیمنگاه و تکیه‌گاه خوب دقت کنید تا علاوه بر رعایت راحتی و جنس آن، تودوزی انجام شده باشد و دوخت آن انسجام لازم را داشته باشد.

 

 

مدل‌های پرطرفدار مبل راحتی ال 

شاید بیشترین گزینه‌ای که مردم برای خرید مبل راحتی به آن فکر می‌کنند، مبل ال باشد که بر اساس سلیقه مخاطب و به راحتی، امکان انطباق با دکوراسیون خانه شما را دارد. مبل ال کلاسیک جدید یکی از همین مدل مبل‌هاست که می‌تواند سلیقه‌های مختلفی را تامین کند.

در این مدل مبل، هم ظاهر آراسته خانه شما تامین می‌شود و هم می‌توانید انتخابی داشته باشید که در زمان تغییر دکوراسیون، گزینه‌های مختلفی را پیش پای شما بگذارد تا چیدمان متنوع‌تری داشته باشید. مبل ال کلاسیک جدید گزینه خوبی برای افرادی است که خانه کوچکی دارند و فقط می‌خواهند یک‌ دست مبلمان را خریداری کنند تا و در هزینه‌هایشان صرفه‌جویی کنند.

اما در میان همین نوع مبل هم، برخی مدل‌های خاص وجود دارند که خریداران بیشتر به سراغ آن‌ها می‌روند. مبل ال طوسی یکی از همین مدل‌هاست که به‌دلیل رنگی که دارد، امکان ایجاد تناسب میان آن با دیگر بخش‌های خانه راحت‌تر است و خریداران بیشتری هم دارد. البته برخی هم معتقدند که رنگ طوسی از جمله رنگ‌هایی است که همیشه جذاب است و از مد نمی‌افتد. مبل ال سفید هم با وجود سخت بودن تمیز نگاه‌داشتن همیشگی آن، طرفداران بیشتری نسبت به دیگر رنگ‌ها دارد. البته باید توجه کنید که وقتی یک نوع مبل پرطرفدار است، یعنی خریداران بیشتری دارد و به همان نسبت، قیمت بالاتری هم خواهد داشت.

 

مبل ال جدید در برخی موارد ترکیب چند سلیقه است، به طوری که طراحی نشیمنگاه آن شبیه به مبل چستر است و سلیقه‌های بیشتری را تامین می‌کند. البته تنوع آن تنها به مدل این مبل ختم نمی‌شود؛ چرا که بازار پر است از مبل ال رنگی. به‌همین‌خاطر می‌توانید طبق سلیقه خود و بر اساس رنگ دکوراسیون خانه خود، یک مبل ال رنگی مناسب را انتخاب کنید.

قیمت در این مدل مبل‌ها به نسبت ارزان‌تر از دیگر مدل‌هاست. وقتی سراغ مبل راحتی می‌روید، تنوع قیمتی بسیار است؛ اما اگر بازه انتخاب خود را به مبل ال کلاسیک محدود کنید، تنوع انتخاب در حین قیمت مناسب‌تر وجود دارد. بیشتر کسانی که دنبال این مدل مبل می‌روند، در جستجوی یک مبل ال ارزان هستند. البته که قیمت در محدوده این مدل مبل پایین‌تر است؛ اما باز هم تنوع قیمتی دیده می‌شود و بسته به بودجه شما، گزینه‌های مختلفی را پیش رویتان می‌گذارد.

برخی هم معتقدند که مبل ال سفید بیشتر باب میل زوج‌های جوان است که قصد دارند دکوری سفید یا روشن برای خانه خود داشته باشند. اما مبل ال طوسی قدری متفاوت‌تر است و سلیقه‌های مختلفی را تامین می‌کند. یکی دیگر از انواع مبل‌ ال کلاسیک پرطرفدار، مبل ال باکس‌دار است. خانه‌های امروز هرچقدر هم که به ظاهر بزرگ باشد، خانم‌های خانه‌دار عاشق فضاهای اضافی برای قرارگرفتن وسیله‌های خود هستند. مبل ال باکس‌دار فضایی شبیه به دکور در کنار خود دارد که می‌توانید از آن برای قرار دادن وسایل پذیرایی یا دیگر وسایل ضروری استفاده کنید.

علاوه‌بر مبل ال باکس‌دار یک نوع دیگر از مبل‌ راحتی ال هم وجود دارد که به‌دلیل انطباق با خانه‌های کوچک امروزی، هر دو بخش راحت بودن و شیک بودن را تامین می‌کند. مبل راحتی ال آنتیک در واقع همان مبل ال است که ظاهر آن قدری شیک‌تر و مناسب فضای پذیرایی است. به‌‌همین‌خاطر است که برخی آن را برای فضای خانه‌هایی انتخاب می‌کنند که قرار است تنها یک مدل مبل را در خود داشته باشد. البته به این نکته هم توجه داشته باشید که مبل ال آنتیک قدری از دیگر مدل‌ها مثل مبل‌های راحتی ال ارزان، باکس دار و مبل‌های رنگی گران‌تر است.

به هرحال، اگر به هر دلیلی قصد خرید این مدل‌های پرطرفدار را دارید، نکات مهمی که در مورد انواع مبل‌های راحتی و مدل‌های مبل ال گفته شد را فراموش نکنید و به کلیه بخش‌های آن از نشیمنگاه گرفته تا جنس کلاف، خوب دقت کنید.

گزینه‌های دیگر مبل راحتی

با وجود همه نکاتی که به آن اشاره کردیم، نمی‌توان گفت که لزوماً مبل‌های راحتی مبل‌های ارزانی هستند. به‌هرحال به‌دلیل استفاده بیشتر و تمایل خریداران به داشتن آن، جزء مبل‌های پرطرفدار هستند و رنج قیمتی متنوعی هم دارند. درست مثل قیمت مبل یو شکل که با وجود ظاهر شبیه به مبل ال کلاسیک باز هم رنج متنوع‌تر و بیشتری دارد.

مبل‌های راحتی به‌طور‌کلی طیف وسیعی از مدل‌ها را در خود دارند. از مبل پایه کوتاه که قدری نسبت به مبل ال مدرن‌تر است گرفته تا مبل نیمکتی که تنها برای بخشی از خانه کاربرد دارد و فضای کمتری را هم اشغال می‌کند. البته سلیقه‌ها متفاوت است و برخی برای فضای راحتی خود، از تخت‌های سنتی استفاده می‌کنند تا قدری حال و هوای سنتی و مدرن را کنار هم حفظ کنند.

برای آن‌هایی هم که می‌خواهند در حین راحتی، فضایی مدرن به دکوراسیون خود بدهند، مبل ترکیبی گزینه بهتری است. به‌طورکلی، باید ابتدا مشخص کنید که چه بودجه‌ای برای خرید مبل در اختیار دارید تا به تناسب آن، انتخاب بهتری هم داشته باشید. مثلاً قیمت مبل یو (u) شکل بسیار بیشتر از مبل ال طوسی یا سفید است. اگر هم می‌خواهید بودجه کمی برای این‌کار کنار بگذارید، نکات ذکر شده در این راهنما را فراموش نکنید تا انتخاب مطمئنی داشته باشید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط